W dniu wczorajszym 18 kwietnia planowo powinien wystartować sezon wyścigowy 2020. Jak wiemy nie wystartował. A my siedzimy przed telewizorami, słuchamy o tym jak wracają do działalności różne dziedziny życia i oglądamy w internecie wyścigi w Australii, Hongkongu czy w Szwecji.
Widzieliśmy na ekranach telewizorów, jak Prezes PZPN wspólnie z Panią Minister Sportu wybrali się do Pana Premiera, aby omówić warunki umożliwiające dokończenie sezonu futbolowego. Wiemy też, że trzy inne dyscypliny sportu w tym sport jeździecki, wystąpiły do Ministra Zdrowia o możliwość rozpoczęcia pracy. Możliwe, że na takie spotkanie również zapisał się Prezes PKWK z Ministrem Rolnictwa, ale nie jesteśmy o tym poinformowani. Zostaliśmy natomiast poinformowani że zostało wysłane pismo do Pana Premiera i czekamy na rozpoczęcie sezonu 2/3 maja.
Jak nas poinformowano TS ma gotowy program organizacyjno-sanitarny aby sezon bezpiecznie mógł się rozpocząć. Trudno jest nam określić, co się zmieni pomiędzy 18 kwietnia a 2 maja. Wyścigi nie są dyscypliną sportową, są selekcją koni do dalszej hodowli pod parasolem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dlatego dobrze jest wystartować jako pierwsi, pokazać perfekcyjną organizację, która będzie wzorem dla pozostałych dziedzin życia. To zwróci na wyścigi uwagę tysięcy ludzi w Polsce i wielu z nich przy wyścigach może pozostać.
W rywalizacji koni nikt nie walczy, tak jak na boisku,, a więc organizacja na torze wyścigowym jest łatwiejsza do ogarnięcia, aniżeli np mecze piłkarskie. Przede wszystkim na torze rywalizują konie, a na boiskach rywalizują ludzie. Mamy w Polsce dwa tory wyścigowe i zamkniętą grupę osób, która uczestniczy w wyścigach. W wielu krajach wyścigi konne trwają nieprzerwanie lub powracają na tory szybciej od zawodów sportowych.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, że dzisiaj trudno jest prowadzić biznes. Dlatego krach ekonomiczny i tak dotknie stajnie wyścigowe. Działania pomocowe, stają się niezbędne w stosunku do właścicieli i hodowców koni, a szybkie rozpoczęcie sezonu jest jednym z takich małych kroków pomocowych dla środowiska wyścigowego.
Jeżeli uda się zadziałać szybko i wzorowo przy wprowadzeniu procedur sanitarnych to zyskać możemy spore grono sympatyków i widzów, tak bardzo spragnionych emocji, których przed epidemią dostarczał im na co dzień zawodowy sport.
Na wyścigach płacą za wszystko właściciele koni i jak na razie nie słyszymy o tarczy pomocowej, dla tej grupy ludzi. Dlatego po sondażu wśród hodowców i właścicieli koni podajemy możliwości wsparcia na jakie oczekuje środowisko.
Trenerzy, podkreślają, że konie są gotowe do rywalizacji, wszyscy czekają tylko na biało-czerwoną bombę, aby poszła w górę.
Brak wydarzeń w najbliższym czasie
Strona prezentująca stadninę koni Pegaz
Strona poświęcona koniom stajni Urszula
Oficjalny serwis organizatora wyścigów konnych na warszawskim Służewcu
Oficjalny serwis największej aukcji koni arabskich na świecie.
Oficjalny serwis organizatora wyścigów konnych na Hipodromie w Sopocie
Oficjalny serwis organizatora wyścigów konnych na Partynicach we Wrocławiu