Aktualności

Data publikacji: 31.01.2015

Po sezonie 2014

Derby 2014. Greek Sphere. W siodle Antonio Fresu (fot. M.Celmer)
Derby 2014. Greek Sphere. W siodle Antonio Fresu (fot. M.Celmer)

KONIE 3 LETNIE

Królową sezonu 2014 w Polsce była urodzona w Irlandii GREEK SPHERE (High Chaparal – Night Sphere/Night Shift) wł. Millennium Stud Spół. z o.o. tr A.Walicki. W przekroju całego sezonu nie straszny był jej dystans, stan toru czy tempo wyścigu. Ta inteligentna klacz potrafiła oszczędzać się „na robocie” i dopiero w wyścigu dawała z siebie wszystko. Bardzo trafnie ocenił ją po zwycięstwie w Wielkiej Warszawskiej dż. Antonio Fresu mówiąc: „daje się ją prowadzić w wyścigu jak dobry samochód”. Sezon rozpoczęła trzecim miejscem w Nagrodzie Strzegomia, jednak później nastąpiło pasmo samych sukcesów. Zwycięża w klasyku Nagrodzie Wiosennej L. (kat. A – 1600m) dż. A.Turgaev, Iwna L. ( kat. A – 2200m) dż. A.Turgaev, w kapitalnej zawziętej walce z ogierami – Predatorem, Sadakiem, Atlantem (w walce szyja-nos-łeb) i najpoważniejszym klasyku Derby G1 POL (kat. A – 2400m) dż. T.Lukasek. Po blisko trzymiesięcznej przerwie, spowodowanej kontuzją, osiąga spektakularny sukces w Wielkiej Warszawskiej G1 POL (kat. A – 2600m) dż. A.Fresu. Sezon kończy zwycięstwem w przeciętnie obsadzonej ilościowo i jakościowo Nagrodzie Konstelacji (kat. A – 2400m) dż. A.Fresu. Po takich sukcesach została wybrana Koniem Roku w Polsce, w ciągu 2 lat biegała 8 razy, odnosząc 7 zwycięstw i wygrywając ponad 330 tys. zł. Po zakończeniu sezonu właściciel zdecydował się wysłać ją do Niemiec do jednego z najlepszych trenerów Petera Schiergena – trenera zwycięskiej klaczy Danedream w Prix de L'Arc de Triomphe w 2011 roku. Pierwszy start Greek Sphere został zaplanowany w kwietniu w Hanowerze na dystansie 2200 m w gonitwie typu Listed.

Tradycyjnie serię pozagrupowych gonitw rozpoczyna Nagroda Strzegomia (kat.B – 1600m). Wyglądający w padoku, jak mówią Anglicy „fit and well”, urodzony we Francji MODRASZEK (Dr Fong – Model View/Distant View) wł. A. Kovcin tr A.Wyrzyk dż. S.Mazur, wygrywa wyścig w zachwycającym stylu z m do m. Świetnie galopujący na froncie wyścigu i miękkiej bieżni potwierdził opinię bardzo dobrego milera w otwartym klasyku Nagrodzie Rulera L. (kat.A – 1600m) dż. S.Mazur. W dalszych startach, już w dystansie, nie daje sobie rady.

Ostatni egzamin przed Derby dla klaczy Nagrodę Soliny (kat. B – 2200m) wygrywa urodzona w Wielkiej Brytanii BRIONIYA (Pivotal – Bahia Breeze/Mister Baileys) wł. Millennium Stud Spół. z o.o. tr A.Walicki dż. A. Turgaev, pokonując kilka bardzo silnych konkurentek. W dalszej części sezonu odegrały one istotną rolę. W Derby jest krótko piąta (sz.-1/2-sz.-nos-łeb). Sezon kończy trzecim miejscem w Nagrodzie Liry (Oaks), a następnie decyzją właściciela zostaje wysłana do Francji. Debiutuje na torze Longchamp w Paryżu u tr Royer Dupre w gonitwie Listed zajmując drugie miejsce, a sezon kończy piątym miejscem w wyścigu tej samej kategorii na torze w Chantilly.

Znakomity sezon zanotował TEMPERAMENT (Fast and Furious – Tozzia/Jape) wł. BHT Animal Trade Spół. z o.o tr M.Nowakowski, który pod stałym swoim dżokejem P.Piątkowskim imponował formą od maja do listopada, odnosząc zwycięstwa w trzech pozagrupowych gonitwach: Aschabada (kat. B – 2200m), pokonując m.in. Medicinę i Singapura, Korabia (kat. B – 2200m), w pokonanym polu Atlant, Kara, Lucky Peter oraz w najdłuższej dystansowej próbie w Polsce Nagrodzie Sac-a-Papier (kat. B – 3200m). W pozostałych startach zaimponował honorowym czwartym miejscem w Derby i trzecim w Wielkiej Warszawskiej.

    Nie zawiodła oczekiwań angielska ZIELONA HERBATKA (Azamour – Silk Road/Dansili) wł. Bohema – M.Bochiński tr A.Wyrzyk dż. S.Mazur. Ta mocna, zwarta klacz rozpoczyna optymistycznie trzecim miejscem w Nagrodzie Dżamajki (I gr.) za Dolomiti i Staight Away (kr. łeb – kr. łeb). W drugim starcie jest druga za Greek Sphere w klasyku Nagrodzie Wiosennej i trzecia w Nagrodzie Soliny. Do walki o błękitną wstęgę przystępuje w roli umiarkowanej faworytki i finiszując z dalszej pozycji zajmuje trzecie miejsce. Szczyt formy następuje w Nagrodzie Liry - Oaks (kat. A – 2400m) rozegranej we Wrocławiu. Po zwycięstwie w klasyku potwierdza wyborną formę sukcesem w porównawczej Nagrodzie Krasne (kat. A – 2200m). Sezon kończy zaskakująco słabym występem w Wielkiej Warszawskiej.

Korzystnie zaprezentowała się DABBY (Ecosse - Desert Dabby/Linamix) wł. A.Zieliński, J.Mierzwa-Zielińska, R.Zieliński tr M.Janikowski dż. P.Krowicki. Po trzech drugich miejscach, za bardzo dobrą Brioniyą w grupie i Nagrodzie Soliny oraz za Mediciną w Nagrodzie Nowary (I gr.), wreszcie przychodzi sukces w Nagrodzie Demony (kat. B - 2000m). W następnych startach, w dobrze obsadzonych gonitwach Nagrodzie Krasne i Życia Warszawy, biega słabo .

W drugiej połowie sezonu błysnęła formą KORA (Jape - Kornelia/Who Knows) wł. SK Golejewko i Korab A.Walicki tr A.Walicki dż. W.Szymczuk. Po udanym występie w Nagrodzie Wilanowskiej (I gr.) zwycięża również w Nagrodzie Rzeki Wisły (kat. B. 2400m). W pokonanym polu m.in. rzetelna Medicina.

Na jesieni zdecydowanie poprawił się bardzo trudny do jazdy, mocno „noszący się”, potężnej budowy SINGAPUR (Belenus - Soneria/Alywar) wł. M.Zawada tr M.Łojek. Po kilku nieudanych startach odnosi w końcu zwycięstwo w ważnej próbie (wcześniej wygrywa wyścig III gr.) Nagrodzie Przedświta (kat. B - 1600m) dż. A.Turgaev. Po miesiacu odnosi kolejny sukces, tym razem we Wrocławiu w Nagrodzie Mila (kat. B - 1600m) dż. A.Kabardov. Sezon kończy niezłym czwartym miejscem w Nagrodzie Criterium.

Z bardzo dobrej strony pokazał się zwycięzca 5 gonitw Sindbad (FR), który w kilku wyścigach zaprezentował spore zdolności sprinterskie. Po 4 gonitwy wygrały: Testarossa – co ciekawe w pierwszym i ostatnim dniu wyścigowym, Strateg (IRE) oraz 4 letni Calmir (IRE) i 5 letni Test w gonitwach płotowych.

 

KONIE 4 LETNIE I STARSZE

W przebiegu całego sezonu w tej grupie wiekowej koni, indywidualnościami z predyspozycjami stayerskimi, okazały się Kundalini i Silvaner. Jednak nieznaczne pierwszeństwo należy się klaczy z racji większej wartości selekcyjnej gonitw, w których zwyciężała. KUNDALINI (Belenus – Kantaya/Croco Rouge) wł. i hod. K.Mirpuri tr A.Walicki rozpoczęła starty z wysokiego pułapu pokonując w Nagrodzie Widzowa (kat. B – 2400m) dż. V.Janacek kilka bardzo mocnych  i utytułowanych ogierów jak Camerun, Lucky Peter czy derbista Patronus. W następnym występie - Nagrodzie Prezesa Totalizatora Sportowego - dochodzi do pierwszego pojedynku z Silvanerem, gdzie doznaje porażki, a w słabo obsadzonej Nagrodzie Kozienic L. (kat. A – 2000m) dż. V.Janacek odzyskuje pewność i zwycięża. W sierpniu dochodzi do drugiego spotkania z Silvanerem, ale tym razem w klasyku Nagrodzie St.Leger L. (kat. A – 2800m) dż. V.Janacek i w walce uzyskuje przewagę łba. Jest to jej drugie zwycięstwo w gonitwie klasycznej , po wygraniu w 2013 roku Oaksu. Sezon kończy nieudanym startem w Wielkiej Warszawskiej.

Droga do zwycięstw masywnego, urodzonego w Niemczech, 6 letniego SILVANERA (Lomitas – Spisun/Monsun) wł. Millennium Stud Spół. z o.o. tr A.Wyrzyk dż. S.Mazur rozpoczęła się od zwycięskiego startu w Nagrodzie Golejewka (kat. B – 2000m). Po blisko miesiącu następuje wyprawa do Wrocławia, gdzie w słabej stawce Nagrody Prezydenta Miasta Wrocławia L. (kat. A – 2400m) zwycięża w nowym rekordzie toru 2’27”. Dotychczas takiego czasu, na żadnym torze wyścigowym w Polsce, nikt nie osiągnął. W kolejnym występie Nagrodzie Prezesa Totalizatora Sportowgo L. (kat. A – 2600m) ogier odnosi zwycięstwo, a w dwóch następnych gonitwach jest drugi za klaczami w St.Leger i Wielkiej Warszawskiej.

Po udanym występie na wiosnę w Handikapie Otwarcia, gdzie irlandzki DUKE OF ZAMINDAR (Zamindar – Dalannda/Hernando) wł. U. i W.J.Engel tr M.Jodłowski pokonał m.in. Madjani i Young Boya, można się było po nim spodziewać niezłych wyników. Jednak wymierny sukces przyszedł dopiero w końcówce sezonu w Nagrodzie Życia Warszawy (kat. B - 2000m) dż. T.Lukasek, gdzie zaimponował ogromną walecznością.

Przez cały sezon imponowała formą urodzona w Irlandii MARY GARA (Captain Marvelous – Disarm/Bahamian Bounty) wł. A.Kochalska tr A.Wyrzyk. Rozpoczęła zwycięstwem w handikapie, później jest druga w grupie, a następnie odnotowuje świetny występ w Nagrodzie Syreny (IIIm), pokonując m.in. og. Emperor Ajeez. Po trzech tygodniach osiąga największy sukces wygrywając Nagrodę Pink Pearla (kat. B – 1800m) dż. S.Mazur i jako jedyna klacz w stawce triumfuje nad ogierami Duke of Zamindar, Young Boy, Inheritor. Sezon kończy czwartym miejscem w mocno obsadzonej Nagrodzie Mosznej.

Największy sukces w tym sezonie osiągnął brytyjski MADJANI (Nayef – Lifetime Romance/Mozart) wł. K.Mirpuri tr M.Jodłowski, który w przeciętnej stawce zwyciężył we Wrocławiu w Nagrodzie Rutena (kat. A – 2600m) dż. S.Mazur. Wcześniej, również na Partynicach, w bardzo licznej 11-konnej stawce jest pierwszy w gonitwie grupowej. Prawdziwą jego wartość wyznacza zwycięstwo w Nagrodzie Demon Cluba (I gr), gdzie z m do m pokonał m.in. takie konie jak Temperament, Atlant czy Suo, mimo że gonitwa została rozegrana fałszywym tempem.

W grupie koni, których domeną były dystanse krótkie, najlepszym okazał się zwycięzca 3 wyścigów pozagrupowych na 6 startów urodzony w Irlandii EMPEROR AZEEZ (Holly Roman Emperor – Belle of Honour/Honour and Glory) wł. Z.Górski i K.Mirpuri tr A.Walicki. Ten ogier, który już w 2013 roku pokazał swoje predyspozycje flayera, w następnym nie wychodzi ani razu poza dystans jednej mili. Rozpoczął drugim miejscem w Nagrodzie Jaroszówki, wygrywa Nagrodę Haracza (kat. B – 1400m) dż. A.Turgaev, a następnie plasuje się kolejno dwa razy na czwartej pozycji w Memoriale F.Jurjewicza i Nagrodzie Syreny. Po dwumiesięcznej przerwie, w doskonałym czasie, odnosi zwycięstwo w Nagrodzie Mosznej L. (kat. A – 1600m) dż. T.Lukasek, a pod koniec sezonu w Nagrodzie Criterium L. (kat. A – 1300m) również pod dż. T.Lukaskiem.

Trzecim miejscem w Memoriale F.Jurjewicza i zwycięstwem w prestiżowej Nagrodzie Syreny L. (kat. A – 1400m) obronił swoją pozycję 8-letni irlandzki wałach INHERITOR (Khalyef – Miss Devious/Dr Devious) wł. Z.Górski i K.Mirpuri tr W.Olkowski dż. T Lukasek.

Niezwykłą formą na wiosnę w Nagrodzie Jaroszówki (kat. B – 1300m) błysnął urodzony w Anglii, w dużych ramach EASY GO (Exceed And Excel – Trennial/Giant’s Causeway) wł. J.D.W. i Z.Sito tr K.Ziemiański dż. S.Wasiutow. Było to jego siódme zwycięstwo w karierze i pierwsze w gonitwie pozagrupowej.

Nie potwierdził wspaniałych sukcesów z roku 2013, borykający się nieco ze zdrowiem, urodzony w Irlandii STAR POKER (Footstepsinthesand – Samphire Red/Sri Pekan) wł. A. i A.Chodowiec tr W.Olkowski. Mimo to plasował się w trójce w ważnych próbach – Nagrodzie Jaroszówki, Haracza, Mem. F.Jurjewicza i Criterium. Zwyciężył w Nagrodzie Deer Leapa (kat. B – 1300m) dż. P.Krowicki.

Na szczególną uwagę zasługuje niezwykle waleczny, bardzo pracowity YOUNG BOY (Barathea – Yazmin/Green Desert) wł. B. i M.Pokrywka tr J.Siwonia, który ogromnie zaskoczył trzema zwycięstwami na milę. Dwa razy w gonitwach grupowych i raz w pozagrupowym Memoriale F.Jurjewicza (kat. A – 1600m) dż. V.Popov. Po tym sukcesie wysoko plasował się też w Nagrodzie Syreny (II miejsce), Pink Pearla (III miejsce) czy Mosznej (III miejsce) i tylko raz w 9 startach był bez miejsca – w Nagrodzie Golejewka.

 

 KONIE 2 LETNIE

W stawce wyścigowej przyszłości najpoważniejsze dwa wyścigi zgarnął VA BANK (Archipenko - Vinales/Dilshaan) wł. J.P.Zienkiewicz i B.Abdrakhmanov tr M.Janikowski dż. W.Szymczuk. Ten poprawny eksterierowo, charakteryzujący się świetną kłodą i o dobrym zdrowiu ogier, biegał trzy razy. Po wygranej w II gr. zwycięża w Nagrodzie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Przychówku) L. (kat. A - 1400m), a następnie w Nagrodzie Mokotowskiej L. (kat. A - 1600m) zdobywając miano "zimowego faworyta na Derby".

Niespodzianką dużego kalibru był sukces w Nagrodzie Nemana (kat. B - 1400m) masywnego, o długiej akcji, "żywego" i doskonale reagującego na bat DOGMATA (Kandahar Run - Decossa/Ecosse) wł. A.Zieliński, J.Mierzwa-Zielińska, R.Zieliński tr M.Janikowski dż. P.Krowicki.

W pozostałych pozagrupowych gonitwach zwyciężały klacze. Od samego początku doskonale prezentowała się, pięknej maści, waleczna MILANEZA (Exaltation – Mikola/Dixieland) wł. SK Widzów – A.Tyszko tr M.Jodłowski. Swoje występy rozpoczęła w pierwszej gonitwie sezonu dla dwulatków. Po sześciu tygodniach wygrywa również pierwszą pozagrupową gonitwę dla dwulatków Nagrodę Dorpata (kat. B – 1200m) dż. M.Srnec.
Będąc w wyśmienitej formie święci sukces w jednej z najważniejszych prób sezonu Nagrodzie Dakoty L. (kat. A – 1300m) dż. M.Srnec. Opromieniona sukcesami staje do walki z czołówką rocznika w Nagrodzie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i doznaje porażki – jest dopiero czwarta. W piątym starcie, prestiżowym wyścigu dla samych klaczy Nagrodzie Efforty L. (kat. A – 1400m) osiąga celownik jako druga. Zwyciężczynią tej gonitwy jest francuska TAVRIYA (Duke of Marmalade – Themelie Island/Montjeu) wł. Millennium Stud Spół. z o.o. tr A.Wyrzyk dż. B.Gambat. Wyścig ten wywołał wiele kontrowersji i zawirowań . Po proteście trenerów M.Jodłowskiego i W.Olkowskiego decyzją Komisji Technicznej Tavriya została przesunięta na trzecie miejsce za Milanezę i Paradise Island. Po odwołaniu właściciela Millennium Stud do Komisji Odwoławczej Tavriya powraca na pierwsze miejsce i zostaje niepokonaną klaczą. W pierwszym starcie zwycięża w Nagrodzie Próbnej (1200m) dż. S.Mazur, a w kolejnym, w dobrym czasie osiąga zwycięstwo w Nagrodzie Cardei (kat. B – 1200m) dż. S.Mazur.

Dobrze zaprezentowała się w ostatniej gonitwie pozagrupowej roku Nagrodzie Upsali (kat. B – 1300m) urodzona we Francji HOSPITALITE (Gentlewave – High Definition/Starborough) wł. G.R. i K.Gorczyca tr J.Kozłowski dż. V.Popov. Pewnie pokonała dobrą i równo biegającą Betti Gold. Już wcześniej zwróciła na siebie uwagę łatwym zwycięstwem na dystansie 1600m w stawce samych ogierów!

Bardzo dobre lub dobre 2-latki nie zawsze spełniają oczekiwania, gdy osiągną wiek 3 lat. Dzieje się to z różnych powodów. Należy się wiec spodziewać, że w sezonie 2015 mocne aspiracje zgłosić mogą również m.in. Milioner, Tantal (IRE), Sorento (IRE), Damir (IRE), Amfitryta (IRE), Dubai Jin (GER), Zabawa (GB), Pretor, Artemida (IRE) czy Tebiretta.

Reasumując - sezon dostarczył wiele stricte sportowych wrażeń i emocji, ale…..

- nie zaplanowano gonitwy upamiętniającej 75-lecie powstania toru wyścigowego na Służewcu

- przeniesiono klasyk Nagrodę Liry (Oaks) do Wrocławia, co było decyzją zaskakującą i bardzo kontrowersyjną

- nie pobito żadnego rekordu toru na Służewcu, choć trzeba przyznać uczciwie, że niektóre z tych rekordów są już mocno wyśrubowana

- rozegrano rekordową ilość gonitw pozagrupwych w Polsce – łącznie 41, wśród 23 zwycięzców było tylko 7 koni hodowli polskiej, które zwyciężały 13  razy, a w 18 z 36 gonitw pozagrupowych rozegranych w Warszawie brało udział 5 koni i mniej.

Styczeń 2015                                    Andrzej Szydlik

 


 

Szanowni Członkowie STCS,

Zarząd STCS zaprasza w dniu 7 marca o godzinie 12,00 na Walne Zebranie Sprawozdawcze, w budynku Dyrekcji na Służewcu.

Po zebraniu odbędzie się środowiskowe spotkanie towarzyskie.

Zapraszamy,



Wydarzenia

20 04.2024

Otwarcie sezonu 2024

Rozpoczęcie mityngu: 14:30.
W programie 7 gonitw, w tym: Nagrody Strzegomia, Dandolo, Tomasza Dula, Dżamajki, Władysława Andersa oraz Skowronka.

27 04.2024

Nagroda Otwarcia Sezonu Kłusaczego

Rozpoczęcie mityngu: 14:30.
W programie 7 gonitw.

28 04.2024

Nagroda Cometa (kat.B)

Rozpoczęcie mityngu: 14:30.
W programie 7 gonitw.

Polecamy